BAYRAK

Bayrak, kelimesini tanımlamak gerekirse şu bilgilerden yararlanmakta fayda görmekteyiz.

Bir ülkenin kendi kültürünü kendi  tarihini ve geçmişini en iyi yansıtan ve gösteren sadece bir bez parçası değil saygı gösterilmesi gereken bir nişanedir. Bu nedenledir ki bir çok ülke kendi bayraklarını en iyi derecede korumakta ve hafif saygısızlığa bile musamma göstermemektedir.

Türk Bayrağı’da bizim ülkemizi temsil etmekte olup bizim şanlı tarihimizi ve geçmişimizi yansıtmaktadır.

Türk Bayrağı üretiminde de dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır, bayrak ölçülerinden kumaşına, hilal ve yıldızın boyutlarından aralarındaki mesafelerine kadar bir çok önemli ayrıntıyı içinde barındırmaktadır. Bu sebepledir ki bayrak imalatı hafife alınacak bir alan değildir. Bayrak üretimi yapan firmaların bu önemli ayrıntılara dikkat ederek üretim yapması gerekmektedir.

Fakat günümüzde bu işi sadece ticari amaçlarla yapan işletmeler bu hususlardan bir haber olarak üretim yaparak Bayrak kurallarımızı ve yönergelerimizi çiğnemektedir.

Bayrak yapım Şekilleri, Baskı ve Dikim Özelikleri

Bayrak yapımında kullanılan kumaşların ana ham maddesi pamuk olmaktadır. Pamuk, bazı işlemlerden geçtikten sonra iplik olarak imal edilir. Daha sonra iplikler dokumaya verilir. Örmede kumaşlar 100cm 150 cm  200 cm olarak ayarlanır kumaş ölçüsünü aldıktan sonra dokumadan çıkarılır ve ondan sonra boyamaya verilir boyandıktan sonra boyanın renk vermemesi için en az 200 derecelik ısıdan geçer.

Bayrak kumaşı hazırlandıktan sonra bayrak üreticilerinin isteği doğrultusunda  teslim alınır.

Baskı Teknikleri

Dikişten çıkan kumaş daha sonra baskıya alınır masaya serilir ondan sonra kalıp masaya oturtulur ve raport dediğimiz demir malzemeye yuvalandırılır, baskı yaparken baskını bozulmaması için kalıp konduktan sonra   kalıbın içine yetecek şekilde boya dökülür daha sonra iki kişi karşılıklı rakleyi tutup kalıbın üzerindeki logonun üstünden boyayı sıvayarak geçer daha sonra kalıp kaldırılır ve baskı bitmiş olur. Baskıdan sonra fiske makinası atmak üzere yine karşılıklı tutulur fiskesin sıcaklık derecesi 180 derece olmalıdır .

Dikiş özelikleri

Örnek olarak bir boy göz önüne alalım,  100*150 özel logolu bayrak  2 renk olarak

önce beyaz kumaş  eni 104 cm  boyu da 154 cm olarak kesilir, daha sonra kenarları çift iğne dikiş makinasıyla dikilir önce kenarlar daha sonra etek dediğimiz bölümler  en son olarakta uçkurluk dediğimiz üst taraf  bayrağı 104 cm olarak boydan da 154 cm olarak kesmemizin amacı bayrağın dikiş payı yani kıvırma payıdır bayrağın boyunun tam istenilen ölçüde olması içindir.

Baskı Özelikleri 

Müşterilerimizin bize gönderdiği  logo çalışması tasarlanıp hazırlandıktan sonra çalışma kalıba çekilir, kalıp dik dörtgen ve kenarları  demirdir logo  daha sonra  bilgisayardan folyo makinası ile logo atılır ve folyo kesim makinasından logoya folyoya geçmiş bir halde alınır  sonraki aşamada logo ipek kalıba yapıştırılıp baskıya hazır bir hale gelir.

Paketleme ve Teslimat

Baskıdan çıkan bayraklar daha sonra ambalajlanmak üzere  ambalaj bölümüne gelir, tek tek katlanıp tek tek jelatine konur daha sonra tek tek kutuya konur ve teslimat için yola çıkar.